Blog: Dit is handig om te weten bij je belastingaangifte

Blog: Dit is handig om te weten bij je belastingaangifte

Veel zzp’ers en ondernemers kijken terug op een succesvol 2024. Dat betekent meestal ook dat je meer inkomstenbelasting gaat betalen. Op het bedrag dat je uiteindelijk als definitieve aanslag krijgt, heb je deels zelf invloed. Deze tips kunnen net het verschil maken bij je belastingaangifte.

1. Goed jaar gedraaid? Verhoog je vooraanslag en voorkom belastingrente

Aan het begin van elk jaar ontvang je een voorlopige aanslag inkomstenbelasting. De Belastingdienst maakt een schatting, gebaseerd op eerdere jaren. Bij je aangifte wordt de definitieve aanslag vastgesteld. Als je na
moet bijbetalen, wordt belastingrente in rekening gebracht. Die is fors. Voor 2024 is de belastingrente voor de:
  • Vennootschapsbelasting: 10%
  • Inkomstenbelasting en alle andere belastingen: 7,5%
Let op! Je betaalt belastingrente over het bedrag dat je aan belasting moet betalen als je later dan 1 mei (Vpb: 1 juni) aangifte doet. Heb je een lage voorlopige aanslag gehad, dan wordt over de definitieve aanslag belastingrente in rekening gebracht. Dit voorkom je door de voorlopige aanslag op tijd te wijzigen.

2. Zakelijke kosten: de Belastingdienst gaat in 2025 extra controleren

De Belastingdienst besteedt in 2025 extra aandacht aan de beoordeling van zakelijke kosten, onder andere bij eenpersoons-bv’s. Je mag alleen kosten aftrekken die nodig zijn voor je bedrijf. Dit zijn uitgaven die binnen normale grenzen vallen en direct te maken hebben met je onderneming.
Privékosten, zoals streamingsdiensten of sportabonnementen, worden vaak onterecht als zakelijke kosten opgevoerd. Zakenlunches en diners zijn beperkt aftrekbaar, net als studiereizen en representatie. Studiekosten (om de vakkennis op peil te houden) zijn weer wel aftrekbaar.

3. Heb je geïnvesteerd? Mis dan niet de extra aftrek die wacht

Heb je gereedschap, een laptop of andere grote investeringen gedaan. Dan heb je mogelijk recht op de kleinschaligheidsinvesteringsaftrek (KIA) Deze is bedoeld voor de aanschaf van bedrijfsmiddelen. Welk bedrag je precies kunt aftrekken, hangt af van hoeveel je investeerde. Voor investeringen tussen de € 2.801 en € 69.766 gaat het bijvoorbeeld om 28 procent van het investeringsbedrag. Als je een duurzame aankoop hebt gedaan, kom je mogelijk ook in aanmerking voor de Energie-investeringsaftrek of de Milieu-investeringsaftrek.
Let op! Bij het bereken van de winst moet je een bedrijfsmiddel van € 450 en meer afschrijven. Dat betekent dat je het aankoopbedrag meestal over vijf jaar verdeelt.

4. Het laatste jaar voor de middelingsregeling

Als je de afgelopen drie jaar een sterk wisselend had, krijg je misschien geld terug via de middelingsregeling. Hierbij wordt de gemiddelde belasting berekend over de 3 jaarinkomens. Verschilt dit met de belasting die je hebt betaald, dan krijg je het verschil terug als het boven de drempel van € 545 ligt. Dit is het laatste jaar dat de regeling geldt.

5. Er is nog zoveel meer te halen aan belastingvoordeel

Als je fiscale partners hebt, mag je de gemeenschappelijke inkomsten en aftrekposten verdelen, zoals de hypotheekrente en box 3. Dat kan soms heel gunstig uitpakken. En zo zijn er heel veel heffingskortingen en kosten die aftrekbaar zijn. Als ondernemer laat je al gauw kansen liggen in je aangifte. Een NOAB-adviseur kent al de aftrekposten, kortingen en andere voordelen geniet waar je recht op hebt.

————————————————————————————————————————————————————-

NOAB KEURMERK

De Nederlandse Orde van Administratie- en Belastingdeskundigen (NOAB) is een branchevereniging met ruim 1.050 aangesloten kantoren.
Deze aangesloten administratie- en belastingadvieskantoren bedienen tezamen meer dan honderdduizenden ondernemers in het MKB-segment,
waarbij het ontzorgen, begeleiden en adviseren van de ondernemer centraal staat.